Kup i Mieszkaj

Outsourcing sprzedaży i marketingu inwestycji deweloperskich

Podglądamy trendy – mieszkanie pod klucz czy do wykończenia – jakie są preferencje Klientów na obecnym rynku nieruchomości?

Opcję wykończenia mieszkania czy zakupu mieszkania z opcją wejścia ‘’pod klucz’’ ma w swojej ofercie wielu deweloperów. Jednak pomimo, iż rynek polski ewoluuje w kierunku zachodnich standardów, zainteresowanie kupujących gotowymi lokalami wciąż nie jest wysokie. Dzieje się tak przede wszystkim z pobudek ekonomicznych.

Zakup mieszkania w standardzie deweloperskim daje możliwość aranżacji i rozplanowania prac odpowiednio, względem posiadanego budżetu.

Inaczej jest, w momencie gdy klienci szukają mieszkania nie dla siebie, a w celach inwestycyjnych. Inwestorzy zwykle skupiają się na oszczędzeniu czasu niż na potencjalnych oszczędnościach finansowych.

Dodatkowym decydującym czynnikiem jest czynnik funkcjonalno-estetyczny. Potencjalni nabywcy mieszkania dla siebie decydując się na mieszkanie w standardzie deweloperskim mają możliwość swobodnego decydowania o wyborze niemal każdego elementu oraz standardu wykończenia, co nie zawsze, bądź w sposób dużo bardziej ograniczony, jest możliwe w przypadku zakupu mieszkań ‘’pod klucz’’ czy zakupu pakietów wykończeniowych.

Na ten moment faktycznie przeważa zainteresowanie mieszkaniami w standardzie deweloperskim, mimo iż nie ma określonej definicji ustawowej na owy standard. Klienci jednak przyzwyczajeni są, że kupując mieszkanie z rynku pierwotnego mają w lokalu zagwarantowane położone tynki, zagruntowane ściany, zrobione wylewki, położone wszelkie instalacje, łącznie z grzejnikami czy drzwi i okna z parapetami.

Najogólniej definiując standard deweloperski to najczęściej mieszkanie, znajdujące się w budynku stojącym na zagospodarowanym terenie

To jest tak zwana siła przyzwyczajenia. Zachodnie trendy natomiast, na zakup gotowych mieszkań, mają szansę przebić się na polski rynek w momencie, gdyby nastąpiły zmiany cywilizacyjne, wpływające na mobilność ludzi. Brak większego przywiązania do jednego miejsca zamieszkania czy częstsze zmiany miejsca pracy wpłynęłyby na większe zainteresowanie najmem. Przy tego rodzaju zmianach społecznych głównym targetem deweloperów byliby inwestorzy.

Przy wyborze odpowiedniej opcji, warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów związanych z zakupem gotowych mieszkań, takich jak czas który można poświęcić na inne istotne sprawy zamiast na pilnowanie ekip remontowych oraz to, że wybierając opcję mieszkania w standardzie deweloperskim nie możemy od razu w nim zamieszkać. Gwarancja która jest zwykle zapewniana przy zakupie wykończenia czy gotowego mieszkania jest również istotnym czynnikiem. A do tego materiały, do których często jako klienci detaliczni nie mamy dostępu.

Wybór, jak zwykle, jest indywidualną kwestią.